Jdi na obsah Jdi na menu
 


Music

30. 11. 2016

pozn.: EDM = electronic dance music (elektronická taneční hudba), BPM = beats per minute (beaty za minutu)

 

HOUSE

      House vznikl začátkem 80. let v USA v Chicagu. Vychází ze stylů disco, soul, funk, electro a synth pop. Pro klasický house je typický houpavý rytmus, monotónní 4/4 takt a zvýrazněný kopák na každé době. Tempo většiny skladeb se pohybuje v rozmezí cca 115 - 130 BPM. House patří mezi mainstreamové styly EDM a má hodně subžánrů; vznikl i taneční styl tecktonik, který se tančí na electro house. Příklady skladeb:

house

micro house

tech-house

deep house

electroswing (jazz house)

vocal house

acid house

     Následující sub-žánry patří mezi nejmladší odnože housu a jsou v současnosti často souhrnně nesprávně označované jako "EDM" (ačkoliv EDM je zkratka pro elektronickou taneční hudbu obecně). Když už, bylo by přesnější nazývat je electro house, ze kterého jsou všechny odvozené.

progressive house

electro house

bigroom house

future house

bass house

 

TECHNO

      Domovským městem techna je americký Detroit, kde jej DJs začali hrát v první polovině 80. let. Techno má základ ve stylech space disco, new wave, house, electro a industrial. Typický zvuk techna se dá charakterizovat jako směs perkusí, basů a dalších zvuků; má výrazný rytmus založený na monotónním střídání úderů basového bubnu a hi-hat a strojové melodie. Případné vokály jsou většinou upraveny přes sampler a plní úlohu spíše dalšího zvuku. Průměrné tempo techno hudby je 140 - 160 BPM. Techno bylo, je a bude záležitostí undergroundu. Příklady tracků: 

techno

minimal

Detroit techno

acid techno

tribal techno (hardgroove)

dark techno

hard techno (schranz)

 

TRANCE (DREAMHOUSE)

     Trance je rychlý styl EDM vzniklý v 90. letech v Holandsku. Původ má v technu, housu, chilloutu a vážné hudbě. Má svižné jednoduché beaty (tempo průměrně 130 - 150 BPM) a dává důraz na mnohovrstvené syntetické melodie, navozující typicky snivou až melancholickou atmosféru. Trance je - vyjma psy - spíše mainstreamový styl, ale v posledních letech je na ústupu. Příklady:

progressive trance

uplifting trance (emotional/dream/epic/anthem)

vocal trance

tech-trance (hard trance)

psy trance (goa trance)

 

DANCE

      Dance je evropský mainstreamový elektronický žánr vycházející z techna, disca, trancu, housu a happy hardcoru. Jedná se o melodický styl s rovnými beaty o tempu cca 110 - 150 BPM, který byl svého času - hlavně v 90. letech - oblíbený i na diskotékách. Může být čistě instrumentální, ale často obsahuje vokály a skladby tak mají klasickou "písničkovou" strukturu (tj. střídají se sloky s refrénem). Příklady dance skladeb:

hi-NRG

eurodance

hands-up (euro trance/commercial trance)

electro dance

jumpstyle

 

DOWNTEMPO

      Downtempo je souhrnný název pro žánry nižšího BPM (přibližně 80 - 110). Výsadní postavení má v téhle skupině chillout, který vznikl začátkem 90. let z electro, new wave a soul hudby. Začal se hrát na klubových rave parties v tzv. chill-roomech, kde mají tanečníci možnost si sednou/lehnout a odpočinout si; není to tedy taneční, nýbrž relaxační poslechová hudba. 

     To se třeba o takovém dubstepu říct nedá (ten vychází z d'n'b, má hutnou bassovou linku a určitě není relaxační), nicméně ho tady uvádím jako jeden z těch "pomalých" stylů.

chillout

ambient

psybient

dub

trip hop

breakbeat

dubstep

trap

 

DRUM'N'BASS

     Pro tento styl vzniklý ve Velké Británii v 90. letech je typická lámaná basová linka - beaty se rytmicky výrazně obměňují, BPM se pohybuje kolem 170. Původ má d'n'b v technu, housu, hip hopu, reggae a funku. Má i vlastní tanec, tzv. d'n'b step. Je to spíš undergroundová EDM, ale některé liquid tracky dosáhli mainstreamové popularity. Příklady d'n'b tracků:

liquid d'n'b

ragga jungle

oldschool jungle

neurofunk

drumcore (crossbreed)

 

RAVE

      Ačkoliv se výraz rave používá spíše k označení celé této taneční subkultury nebo typu party, je to i samostatný hudební styl. Dalo by se říct, že je to takový hybridní žánr - spojoval v sobě prvky všech "no-disco" elektronických stylů přelomu 80./90. let, tj. techna, acid housu, hip hopu a industrialu. Většina skladeb má tempo nad 150 BPM a lámané beaty (proto se tomuto stylu říká taky breakbeat hardcore), ale objevují se i tracky s beaty rovnými nebo kombinovaným rytmem. Rave má syrové elektronické melodie a hluboký basový zvuk; často je používána technika scratchování. Je to undergroundový styl který už dneska není moc živý, nejčastěji ho hrajou freetekno soundsystémy, ale řídce bývá k poslechu i od sólo DJ projektů. Příklady skladeb: 

 

FREETEKNO (TEKKNO)

      Tekno vzniklo začátkem 90. let ve Velké Británii z techna, vliv na něj měl také rave a jungle. Má zkreslený basový rytmus, pořád se opakující téměř nezastavující takt o tempu 170 - 210 BPM; využívá syntetické zvuky a samply, přičemž melodie se objevují jen zřídka. Freetekno má vlastní undergroundovou subkulturu. Příklady některých tracků: 

happy tekno

raggatek

acid tekno

hard tekno

 

HARDCORE (GABBER)

      Už z názvu je zřejmé, že hardcore je nejtvrdší a nejrychlejší styl EDM. Vznikl v 90. letech v holandském Rotterdamu z techna, ravu a industrialu. BPM se pohybuje kolem 200, distorze beatů je téměř pravidlem. Pokud se objevují samplované melodie, jsou většinou agresivní až horrorové. Gabba má vlastní druh tance - hakken.

     Je třeba zvlášť zmínit happy hardcore, který je sice defakto podstylem hardcoru, ale výrazně se od typického gabber liší častým použitím kopáku, euforickými melodiemi a nezřídka i užitím vokálů - zpěvu. Je tak blízký spíše hands-up hudbě, ale má s hardcorem společnou rychlost a ráznost beatů.

     Uvádím zde pod hlavičkou hardcore i hardstyle, který je sice hardcoru podobný, ale vychází mimo jiné z hard trance a je to samostatný styl, nikoli subžánr hardcoru. V souvislosti s hardstylem vznikl tanec melbourne shuffle, který už se ale dneska tančí i na jiné styly EDM. Zpočátku se na hardstyle i jumpovalo, než byl vymyšlen samostatný hudební styl jumpstyle (viz výše).

Příklady:

hardstyle

happy hardcore (UK hardcore/trancecore)

early hardcore

hardcore

frenchcore

breakcore

speedcore (terrorcore/splittercore)

noise (noisecore)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář