Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fashion

29. 8. 2018

     Typické prvky punkové módy jsou velmi dobře známé a už několikrát se staly inspirací pro módní návrháře a tedy bohužel i trendem... Je to smutný, protože pak ztrácejí svůj původní význam, jako punkáči vypadají i lidi, kteří s punkem nemají nic společného a módní průmysl vydělává na kultuře, která se původně proti trendům staví... I tak ale punkové vzezření svou základní funkci - tj. upoutat pozornost, šokovat, provokovat - stále plní.

56bc681a506d81b4794b4db2215f27ca.jpg

     Asi každý si s punkem spojí účes číro, často výrazně barevné. Klasické číro - tj. pruh vlasů uprostřed jinak vyholené hlavy - původně pochází od některých indiánských kmenů (Mohawkové, Cherokees) a právě na volný způsob života indiánů číro odkazuje. Číro může mít hodně forem a podob: může to být klasická "pila", může být složené z bodlin nebo dreadů, může být různě široké a dlouhé, zbytek hlavy může být úplně vyholený nebo mohou být vlasy po stranách hlavy jen zkrácené či sčesané, vlasy můžou tvořit jeden nebo i více pruhů,... Dalším typickým punkovým účesem jsou "liberty spikes" - bodliny po celé hlavě odkazující na symboliku Sochy Svobody. Oba účesy jsou poměrně náročné na "postavení": dá se použít cukr rozmíchaný ve vodě, pivo, mýdlo, vaječné bílky, silný vlasový lak, popř. i tužidlo, vlasový vosk nebo gel; obecně je ale gel mezi punkáči považován za "metrosexuální", podle mě je to blbost. Když někdo používá k postavení číra Taft lak, nevím proč by měl být problém použít Taft gel :-). Jako by to nebylo úplně jedno, že ho používají i šampóni na svoje uhlazený účesy... Každej punkáč si ale hlavně se svýma vlasama dělá co chce - punker nutně nemusí nosit číro nebo něco podobnýho a číro z člověka ještě nedělá punkáče.

liberty-spikes.jpg

     Svůj zvláštní význam mají i obojky, řetězy u kalhot a visací zámky na krku: mají poukazovat na "otrokářství" uplatňované ve společnosti autoritami. Těžké boty kanady či "glády" převzaté od skinheads (především značek Steel, D.D.T. nebo Dr. Martens) zase odkazují k vazbám na dělnickou třídu nebo k její podpoře, a navíc mají praktickou funkci při pogu, kdy si tanečníci vzájemně šlapou na nohy a těžké pracovní boty jim nohy chrání před poraněním. Jinou typickou formou punkové obuvi jsou plátěné "kecky" na styl značky Converse (ta byla dřív čistě punková a nosil ji např. i sám Kurt Cobain, ale potom hodně zkomerčněla a dneska je to mainstreamová značka).

c03f6d036cf8491c282adacfc65b1122.jpg

     Ostatní prvky punkové módy, jako náramky a opasky pobité cvoky, pyramidami nebo hroty, trička a mikiny s provokativním motivem, okované kožené nebo jeanové bundy či vesty s různými plackami a nášivkami (tzv. "křivák"), roztrhané nebo kárované kalhoty (tzv. "kostkáče") a piercingy a tetování, mají už jen čistě provokativní funkci. Konkrétně jde o provokaci lidí, kteří ostatní soudí podle vzhledu nebo nechcou přijímat jakékoli odlišnosti od většinové normy. Některé tyto prvky můžou mít navíc "přidanou hodnotu" - tím myslím, že můžou vyjadřovat nějakou myšlenku, nebo oddanost oblíbené kapele (nášivky, placky, motivy na tričkách, tetování). Z výše popsaných důvodů už to však dneska s tou provokací není co bývalo, hlavně co se týče těch piercingů a kérek - společnost už si do jisté míry zvykla a tetování, piercing, barevný vlasy nebo lebku na tričku už má dneska kde kdo... Plus je ještě třeba zmínit změnu systému: komunistický režim obvykle pronásledoval a trestal lidi takto "neslušně" oblečené nebo je měl minimálně za podezřelé anebo nebezpečné (viděl v nich nepřátele státu, které je třeba převychovat, umlčet nebo zlikvidovat). Dnešnímu systému je úplně jedno co kdo nosí (s výjimkou zvláštních příležitostí nebo profesí vyžadujících dresscode)... I tak si ale myslím, že lidi budou vždycky ovce a velká míra extravagance bude provokovat vždy, byť třeba víc nebo míň :-).

229ab4a791b20cffbfb2baa04be46660--punk-guys-s-punk.jpg

     Na závěr opět dodám, že punker především nosí co sám chce - vypadat jako typický punkáč není pro vyznavače punku žádná povinnost, důležitější je, co má člověk v hlavě, jaký má názory, postoje, hodnoty... I když to s tím, co má člověk na sobě, samozřejmě trochu souvisí: je nesmysl, aby punkáč nosil např. Thor Steinar (oblíbená značka neonacistů) nebo předražený luxusní značky za X tisíc. Pokud nevíš, kde sehnat nějaký punkový oblečení, nejvíc doporučuju DIY, tj. vlastní šikovnost, fantazii a originalitu (navíc pak tolik nepodporuješ konzum), popř. specializované shopy a značky nebo merch kapel (viz odkazy níže). Nejmíň doporučuju běžný mainstreamový obchody: i když se i tam dají najít kousky v punkovým stylu a já sama pár takových mám, podpoříš tím lidi, kteří punk neviděli ani z rychlíku a jde jim jen o to vydělat na nějakým trendu...

Zde odkazy na e-shopy (mezi nimi i rockový a metalový, nicméně i tam můžeš najít nějakej ten punk ;-)):

A na závěr e-shop, kterej nabízí oblečení jak pro punx, tak pro ravers :-):

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář