Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úvaha: Zóna A = nazi punx?

12. 2. 2019

     Téma "Zóna A a rasismus" už se řešilo několikrát (mj. i na mým starým blogu), hlavně kvůli jejich písničce "Cigánský problém". Na konci února má jedna z prvních a zároveň jedna z nejznámějších slovenských punkových kapel hrát v Brně na Favále, což vyvolalo reakci typu "WTF? Proč dáváte prostor náckům?"... V diskuzi jsem se pak dozvěděla dost zajímavý věci.

     Když jsem poprvé slyšela "Cigánský problém", taky mi to přišlo rasistický, hlavně kvůli první sloce. Když si ale poslechneš druhou sloku, zjistíš, že je to písnička spíš proti pozitivní diskriminaci než proti cigánům jako etniku a že to, co se tam zpívá, není rasismus, ale krutá realita. Když pak song vydali jako bonusovou skladbu na reedici alba "Potopa" z r. 2002, připojil k němu frontman Peter Schredl aka Koňýk vyjádření, že "nechtěl, aby to bylo nějaké extra proticigánské. Chtěl jsem, aby to byla hlavně kritika špatného přístupu a zvýhodňování této svérázné menšiny" - tím se vše vysvětlilo a je to něco, pod co se můžu podepsat i já jako anti-racist forever. A Zóna A mimochodem není jediná punková kapela, která se vyjadřuje proti pozitivní diskriminaci: v knížce "44 známek punku", na kterou jsem nedávno psala recenzi, se o tomto problému zmiňuje např. i frontman britské kapely Age Of Chaos, když mluví o současné (2011) situaci ve Velké Británii, kde se ustupuje muslimům na úkor většinového obyvatelstva.

     Neznám komplet celou tvorbu Zóny, ale další "problematický moment" vidím v songu "Nech si každý robí to čo chce". Vyskytuje se tu totiž verš "kdo chce nech zdvíhá pravici" - má to vyjadřovat jen svobodu názoru, nebo přímo toleranci (neo)nacismu? Těžko říct, jinej song "Kde je Jozef Mengele?" naznačuje, že kapela s praktikami nacistů nesouhlasí... Trochu mi to připomíná Orlík, kteří měli skrytě i otevřeně rasistické texty, ale paradoxně vystupovali proti fašismu (viz písnička "Faschos"). Zóna však narozdíl od Orlíku - pokud vím - rasistická není... Co teda některé vede k tomu, že Zóna A jsou náckové?

     V roce 2014 vyšel o Koňýkovi dost zajímavej článek na antifa.cz (http://www.antifa.cz/content/monsignore-schredl-trojsky-konyk-xenofobie-v-punku?fbclid=IwAR1i9fxDbJSGygXlXinAq5E6E2mZB___UdPkDCkiVwyYVk34hS9SvOuPQws). Antifu jsem přestala brát vážně po tom, co začala předvádět totální internetovou cenzuru kdykoliv si někdo dovolil 100% nesouhlasit (nehledě na to, že má tendence vidět rasismus a nácky i tam kde nejsou - viz striktní odsouzení songu "Cigánský problém" bez ohledu na to, co je obsahem druhé sloky - a taky lézt uprchlíkům do zadku i přesto, že to může přinést velké problémy). V článku se můžeme dočíst např. o tom, že je Koňýk kámoš s členem nazi kapely Krátký proces (nyní Juden Mord, kteří přezpívali právě "Cigánský problém" a tento cover se stal součástí jejich alba s výmluvným názvem "Arbeit Macht Frei", od čehož se však Zóna A jako kapela distancovala s tím, že o tom prý nevěděli). Dále se můžeme dočíst o jeho údajných, ryze anti-ciganistických a homofobních projevech, byť podle jeho slov z rozhovoru z r. 2003 Zóna A rasismus odmítá a prý mu vlastně ani ti gayové nevadí, jen "buzeranti co neustále propagují homosexualitu" - takže ti vole vadí co, že to neskrývají a mají shromažďovací právo jako všichni ostatní? Proč mi to připomíná "Prý nejsi rasista, jenomže, ale..." ? :-) V neposlední řadě se dozvídáme i o Koňýkově podpoře Kotlebovy L'SNS (něco jako Vandasova DSSS tady v Česku, jestli jsem správně pochopila).

     Jak jsem říkala, Antifu už neberu úplně vážně, proto jsem zapátrala i jinde. Letmo jsem prolítla Koňýkův facebookový profil - hodně sdílí články o problémech s uprchlíky a o násilí, kterého se někteří dopouští (což ještě nemusí nic znamenat - tyhle věci štvou snad každýho, kdo není slepej, blbej, ignorant nebo psychopat). Z jiného aktuálnějšího zdroje jsem se pak dozvěděla, že to o L'SNS je pravda (http://www.aktuality.sk/clanok/511277/konyk-zo-zony-a-fandi-kotlebovi-lsns-ho-oslovila-s-ponukou-kandidovat/). Teď je otázka, jestli kvůli tomu celou Zónu A považovat za nazi kapelu, když se to v její hudbě co vím nijak neprojevuje (podobně jako Tři sestry - Fanánek má prý dost podobný názory, ale do textů Sester to necpe, snad vyjma nějakých náznaků v písničce "Edit Pilaf" - a každej rok pořádá v Praze punkovej open-air, na kterým pravidelně hrává půlka český scény...).

     Na starým blogu jsem psala o HNF - tam je to bohužel jasný a i přes to, že kapela výrazně přispěla k vývoji českýho punku a má i spoustu super songů, byli to nazi punks (http://www.ja-a-moje-rit.estranky.cz/clanky/aktualne/sokujici-zjisteni-o-kapele-hnf....html). 2 roky zpátky jsem psala i o kapele Ortel, která je xenofobní, islamofobní a nejspíš i skrytě rasistická (http://www.ravepunkerz.estranky.cz/clanky/aktualne/kapela-ortel---nackove---.html). Její texty jsou formulované dost "opatrně", ale kdo si dá dvě a dvě dohromady, tomu je jasný o co jde a přesně na tom je hudba Ortelu postavená; Tomáš Ortel navíc dřív působil v neonacistické kapele Conflict 88... Pamatuju si taky CD "Prozření" brněnské Oi! kapely Operace Artaban z r. 2012, která se ovšem kvůli svým anti-ciganistickým a proti-multikulturním textům začala podobat spíš nějaké white power sračce, takže její další tvorba už mě ani nezajímá (a když se podívám na jejich FB, kde sdílí proti-imigrační statusy a fotky s kámošema v trikách Skrewdriver pod vlajkou Konfederace, je mi jasný, že se toho drží i nadále)... Zónu A bych nejvíc přirovnala asi k těm Třem sestrám: v jejich hudbě nic rasistickýho ani nacistickýho není, jen frontman je idiot, kterej k tomuto smýšlení inklinuje víc než je zdrávo. S tím co vím bych na Zónu A nešla, ale na fesťáku bych je tolerovala a vyloženě za nazi kapelu je nepovažovala. Konkrétně Koňýk ale JE nazi punker (takže vlastně punker vůbec není) a pokud ostatní z kapely nejsou, nechápu, jak ho můžou mezi sebou tolerovat - NAZI PUNKS FUCK OFF!!!

 

     Tady najdeš kalendář akcí v ČR a na Slovensku (mezi nimi i info o brněnském koncertu Zóny A) na zimu 2019: http://drive.google.com/file/d/1D3RY8LFiDRzTIplS4ShmeFp4mXPiySdy/view a tady kalendář na jaro 2019, kde už se taky začaly objevovat první open-air fesťáky (mezi nimi třeba i ten, co pořádají Tři sestry ;-) ): http://drive.google.com/open?id=1MjJKfTJZkgGATs0X4cUb8jdv5BD8i0W8

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

A ty jsi

(Dála, 6. 4. 2019 15:23)

taky dost mimo s řečma o zvýhodňování Romů a "lezení do prdele" uprchlíkům :/

Re: A ty jsi

(Lesikovinka23 (ADMIN), 8. 4. 2019 12:47)

dívám se na text Ludia v pohybe a nic rasistickýho tam nevidím... můžeš uvést konkrétní příklad, kde je ten rasismus? vždyť to je zase jen popis toho, co se děje - lidi utíkají za lepším v takové míře, že to některý evropský země horko těžko zvládaj a jsou na to různý názory. nevidím tam žádnou narážku na rasu, etnikum ani národnost...

co se týče zvýhodňování Romů bych se moc ráda mýlila, ale bohužel to tak opravdu je... to není jen "jedna bába povídala" - mám ve svým bezprostředním okolí člověka, co na tom úřadě dělal a změnil práci, protože už se nemohl dívat na to, jak cigáni dostávají dávky i kvůli plochým nohám apod. já bych to brala taky, stejně jako každej, proto z toho neviním Romy samotné a žádnou nevraživost vůči nim nechovám (hlavně vím i z osobní zkušenosti, že to takto nedělaj všichni ;-)), ale v pořádku to teda fakt není - je to systémová chyba a dlouhodobě nefunkční řešení...

no a pokud někdo ignoruje fakt, že spousta těch migrantů na azyl absolutně nemá nárok a přesto chce všem pomáhat za každou cenu, co jinýho to je než lezení do prdele?

Ale blbost

(Dála, 6. 4. 2019 15:14)

Sorry ale Zona A je rasistická až na půdu, a stačí si poslechnout starou dobrou Ludia v pohybe a je to jasný.