Jdi na obsah Jdi na menu
 


Report: Studentský Majáles Brno (11.5. 2018)

12. 5. 2018

     Studentský Majáles - lepší, míň profláknutá verze klasickýho Majálesu - vždy nabízel až na výjimky zajímavý line-up, který se člověk nemusí štítit podpořit svýma penězma, i když třeba některý interprety neposlouchá, a tentokrát jsem to přišla omrknout na vlastní kůži :-). Asi nejmainstreamovější interpret na tomto multižánrovým fesťáku byli Ready Kirken (kapela typu Chinaski kterou znáš z rádia, takže ze slabšího, ale pořád lepší než třeba No Name nebo Monkey Business...), což se dá přežít a jinak bylo pro mě osobně rozhodně z čeho vybírat :-)

     Protože organizátoři avizovali, že u vstupu můžou být dlouhý fronty a nabádali lidi, aby kupovali lístky v předprodeji a ušetřili tak na místě čas (za to palec nahoru mimochodem), měla jsem v plánu taky využít předprodej, jenže po tom co jsem zjistila, že se to dá zaplatit jen kartou (což je docela blbý, když se snažíš bojkotovat banky dokud to jde a kartu nemáš), jsem musela přijmout variantu *lístky na místě*, takže jsme tam v obavě z front jeli s hodinovým předstihem. Ukázalo se, že zbytečně: dorazili jsme cca o půl 6. a fronty nebyly v podstatě žádný, ani u pokladny, ani u kontroly, takže super. Na Love stagi zrovna hrála ska kapela Lovesong Orchestra a vůbec to neznělo špatně, ale nejdřív jsme si chtěli obejít areál, dát pivo a pak už na Hip hop stage na MCho Geye.

     MC GEY předvedl bezkonkurenčně nejlepší výkon celýho Studentskýho Majálesu. Zvuk naladěný tak, že mu bylo perfektně rozumět a celý to znělo skoro jak z CDčka, v playlistu všechny zásadní věci včetně "G-Funk" (kterej pak zahrál znovu jako přídavek), "Ghettoboy" nebo "S tebou mě nebaví svět" a jako bonus pořádná dávka nadsázky a vtipu: MC Gey není jenom výbornej rapper, ale i výbornej bavič, řezala jsem se jak sviňa :-D. Mezi jednotlivými tracky i trochu improvizoval, což se taky cení. No prostě to zandal na pána, i takovýho Smacka strčil do kapsy - ten se s nějakým laděním zvuku evidentně vůbec nesere, protože zvuk byl, stejně jako tehdy na Flédě, dost špatnej a kvalita zvuku dělá polovinu všeho - Smackovy živý vystoupení zachraňuje jenom to, že jeho hudba je sama o sobě dobrá a má koule, a samozřejmě taky Smackův energickej projev a kotel co vytvoří fans pod stagí. Mimochodem s sebou měl jako hosta rappera Tchaguna, kterej má zajímavej hlas, ale když mu nerozumíš a nevíš o čem rapuje, tak je těžký hodnotit... V každým případě vnímám jako nedostatek třeba i to, že některý tracky zazněly, ale vlastně nezazněly, protože pro ně bylo v rámci mash-upu vyhrazeno moc málo prostoru (např. z tracku "Králové" zazněl jenom začátek, což je fakt málo i na mash-up)... Takže Smack oproti MC Geyovi nic moc.

     Z dalších interpretů jsme si šli poslechnout Rockyho Leona, kterej hrál na Love stage. Věděla jsem, že je v rámci české reggae scény hodně známej, ale vůbec ho nemám naposlouchanýho a teprve teď jsem se dozvěděla, že je to Američan - proto anglicky nejenom zpívá, ale i mluví :-D. Jinak, hudba v jeho podání je takový jiný "ukulele reggae" (omlouvám se pokud to má nějakej specifickej název - zas tak moc se v téhle hudbě nepohybuju), většinou hodně pozitivní, s dobře srozumitelnými a zapamatovatelnými refrény. Nebylo to špatné.

     Pak jsme pokračovali na Hlavní stage na headlinery festivalu: švédskou skupinu Movits!, mně do teď neznámou. Zajímavá kombinace rapu a jazzu, ale nějak extra mě to neoslovilo. Zkoukla jsem celý koncert a trochu se pohoupala do rytmu, ale znova bych na ně asi nešla.

     Pomyslným hřebem večera pro mě byli Iné kafe (taky Hlavní stage) - jedna z mých nejoblíbenějších slovenských kapel. Bylo to dobrý, ale čekala jsem trochu víc: že nezahrajou můj nejoblíbenější vál "Štát" a bude to celkově víc pop-punk než punk jsem tak nějak očekávala, ale v playlistu mi chybělo spoustu zásadních věcí jako "Velkou palicou", "Je tu niekto?", "Záverečná" nebo třeba "Obkreslený na chodník" (z těch co zahráli můžu jmenovat např. "Pár sráčov bohatých" z posledního alba, "Prečo je to tak?", "Ani minútu", "Spomienky na budúcnosť", "Špinavé objatie" nebo přídavek "Ráno"). Ale špatný to rozhodně nebylo, kdybych se nemusela tahat s taškou, tak bych si i střihla pogo :-).

     Tím se dostávám k organizaci fesťáku. Ta byla dobrá - je vidět, že se pořadatelé snažili - až na pár drobností. Zaprvé, chyběla šatna nebo skříňky. Zadruhé, málo TOIek (= fronty na WC, kvůli kterým jsme museli přesedlat na tvrdej alkohol, protože jinak chodil člověk furt chcát a furt čekal ve frontě). A zatřetí, lístky v předprodeji jen na Goout přes kartu (chtělo by to i kamenný předprodej nebo SMSticket). Jinak veliká spokojenost: fajn místo, 5 pódií za dost slušnou cenu, security zbytečně neprudila, line-up poskládaný tak, aby se stage nepřeřvávaly, ceny pití a jídla standardní + ve výběru jídel i vege, takže nemám jinak co vytknout :-).

     No a atmosféra taky nebyla špatná, sešli se tam fanoušci různých stylů, ale bylo to OK a při nejednom vystoupení to pod pódiem pěkně vřelo, takže super :-). Co se týče počtu, tak největší nával lidí byl až večer, v těch odpoledních hodinách bylo místa spoustu a atmoška přitom dobrá.

     Tak uvidíme jestli příště zopakujem - pokud bude opět zajímavý line-up, tak proč ne :-). P.S.: pokud toto čte někdo z pořadatelů, uvítala bych příště víc punku a myslím, že nejsem jediná + prosím, zůstaňte obsazením na úrovni - hlavně žádnej popík! ;-)         

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář