Jdi na obsah Jdi na menu
 


Recenze singlu: Scooter - "Bora! Bora! Bora!"

26. 5. 2017

     "To jump, or not to jump?" :-) Scooter patří na elektronické taneční scéně mezi absolutní legendy a není divu: za těch skoro 25 let své existence vystřídali prakticky všechny hudební žánry rave kultury a díky některým svým hitovkám dosáhli nemalého úspěchu na poli mainstreamu, vždy byli však také oceňováni i pro svůj um vytvořit kvalitní undergroundovou skladbu. Píšu to zas a znova proto, že tahle banda před lety podnítila můj zájem o elektronickou hudbu a kulturu a stále je pro mě srdeční záležitostí :3.

     I když je z původní sestavy ve skupině už jen frontman H.P. Baxxter, Scooter jede stále dál a stále má co nabídnout, ačkoliv už místy tenduje ke komerci (viz http://www.ja-a-moje-rit.estranky.cz/clanky/aktualne/recenze--scooter----ace-.html). Právě dnes vydali nový singl "Bora! Bora! Bora!", na kterej se teď spolu mrknem :-).

     Nejdřív co se týče formátu a tracklistu. Po nějaké době vydali singl opět na CD a ne jen jako web download, s tím kolik zahrnuje skladeb je to ale celkem zbytečný - krom originální verze skladby totiž singl obsahuje jen Extended Mix a cena CD je dost přepálená (cca 120 kč)... Takový CDčko si za ty prachy koupí možná tak ti nejskalnější fans a sběratelé... Kdyby přidali třeba ještě Club Mix + remix od někoho jinýho nebo Club Mix + B-side, neřeknu, ale takhle? Ať si to nechaj...

     Teď k samotným trackům. Jedná se o rework songu "The United Vibe" z alba "The Ultimate Aural Orgasm" (2007). Není to zdaleka poprvé, co Scooter znova použili nějaký sampl nebo překopali celý track a reworky se (nejen) v elektronické hudbě dělají běžně, stejně jako třeba remixy. Když udělali např. "Friends Turbo", rozhodně se mi víc líbila ta oldschoolová verze "Friends" (i když ta nová taky není špatná), v případě "The Shit That Killed Elvis"  (taktéž z alba zmíněného výše) se mi zase víc líbí novější hardstylová verze "J'adore Hardcore". A musím říct, že co se týče nového singlu, tak se nedá říct, jestli je lepší "Bora" nebo "The United Vibe", který byl vždycky jeden z mých nejoblíbenějších tracků "The Ultimate Aural Orgasm" alba - obojí je super :-).

     "Bora! Bora! Bora!" je o pár BPM pomalejší (ale fakt jen o pár), má úplně jiné vokály s přidaným "dop dop dop" popěvkem a změněný zvuk hlavní melodie, který je řekněme víc "elektrizující". Rozhodně to ale není žádný electro house - spíš klasický hands-up s prvky jumpstylu. Singl byl proklamovaný jako jumpstyle a byl k němu natočen i jumpstylový klip (viz níže), já bych to ale za čistý jumpstyle určitě neoznačila - má to opravdu jen ty jumpové prvky, např. claps doplňující na určité době bassdrum když hraje lead melodie... Text je klasicky "scooterovský", snad jen doplním překladatelskou poznámku, že "bora" znamená ve svahilštině "nejlepší" :-). Extended verze je taky dobrá, ale na můj vkus opět moc krátká a málo propracovaná.

     Videoklip je taky klasicky "scooterovský", není to nic zvláštního, ale kouká se na to fajn. Nejzajímavější je na klipu panáčkující pejsek - cute :3 :-D. Jak už jsem zmínila, song není čistě jumpstylový, ale přesto se na něj v klipu jumpuje a kupodivu to nevypadá nějak blbě, celkem to tam sedí, takže cajk.

     Kdybych to měla shrnout, song je hodně povedený, klip taky a oceňuju, že to není ten největší mainstream. I proto je strašná škoda, že je to zase tak ošulený co se týče různých verzí tracku - jen originál edit a Extended verze, to je teda docela slabý a vlastně je to i jedinej důvod, proč si originál singlu nekoupím a proč mu dám konečný hodnocení 6/10

     Scooter mimochodem v srpnu vydají nový album "Forever" a už začátkem července odstartují turné oslavující 25 let existence skupiny 100% Scooter - 25 Years Wild & Wicked Tour a to dvěma open-air vystoupeními, v jejichž playlistu už by se měl objevit nový singl :-). Tour pak bude pokračovat až v roce 2018 (tehdy to právě bude těch 25 let) a krom Německa zavítají hoši např. do Rakouska nebo Lotyšska; není však vyloučeno, že nějaký shows ještě přibudou ;-). http://www.youtube.com/watch?v=49Lyypy5r3U

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář