Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prý jsem na světě proto, abych byla maminkou... - feminismus má stále smysl

25. 1. 2017

     Pár dnů zpátky podnítila horlivé diskuze na internetu báseň "Maminka" Jiřího Žáčka, která je součástí několika čítanek pro první stupeň ZŠ. Přečíst si ji můžeš zde: http://img9.rajce.idnes.cz/d0903/8/8576/8576390_7b94329f13ffa6b5a31a28b6be6ed3ac/images/zacek-maminka.jpg?ver=0. Pan Žáček to tak asi nemyslel, ale první dva verše vyznívají tak, že jediným nebo hlavním údělem ženy na tomto světě je mít děti a když žádné nemá nebo mít nechce, tak se asi může jít rovnou odstřelit, protože je tím pádem k ničemu... Nebudu teď rozebírat, jestli by to mělo nebo nemělo být v čítance - přecejenom je to básnička pro malý děti, kterým je v tomhle věku všechno servírováno zjednodušeně, ale jak se ukázalo v diskuzích, nejde tady ani tak o tu jednu básničku, ale o to, jak moc jsou ještě stále v naší společnosti zakořeněné stereotypy týkající se pohlaví.

     Nejdřív uvedu na pravou míru, co je to vlastně feminismus. Feminismus prosím pěkně není o nenávisti k mužům nebo o nadřazenosti žen (jak to vyřvávají některý vypatlaný krávy - samozvané wannabe "feministky"). Hlavním cílem feminismu je osvobození od sexismu, které může být (a je) prospěšné pro obě pohlaví. V minulosti šlo hlavně o emancipaci žen, dneska jde spíš o to překonat nesmyslně generalizující stereotypy, aby každý mohl dělat to, co sám chce, co mu vyhovuje a co se mu líbí, aniž by se musel omezovat kvůli svému pohlaví. Jinými slovy, aby mohla ženská jít do armády, dělat box, chodit na fotbal a opravovat auta, když chce - bez toho, aby byla označována za lesbu, babochlapa apod. Aby mohl chlap jezdit na koních, vařit, chodit na balet, dělat krasobruslení nebo nosit růžovou když chce, aniž by se na něj lidi dívali skrz prsty a odsuzovali ho za to. Toliko k teorii feminismu.

     Teď k věci. Je až zarážející, kolik lidí si skutečně myslí, že jediným pravým smyslem života je mít děti a snaží se to vecpat ostatním (tj. vnutit druhým, co má prý být smyslem jejich existence), přičemž se mocně ohánějí biologií a zároveň tím většinou i poplivou homosexuály. Některý konzervy navíc tvrdí, že bezdětní jsou divní a vlastně méněcenní, protože se prý nijak nezasluhují o zachování či pokračování druhu (úloha žen je v tomhle výraznější, protože se porodnost počítá od nich).

     Tak zaprvé, mít nebo nemít děti je každýho svobodná volba. Pokud jsou děti pro někoho smyslem života, ok, ale ať to laskavě necpe mně. Sorry, ale já rozhodně nevidím smysl svýho života v mateřství... Nejsem tady proto, abych rodila, jsem tady proto, abych žila a čím si svůj život vyplním je jenom na mně. Co se týče té biologie... Jako pokud si někdo přijde na úrovni zvířete, jehož jedinou životní náplní je skutečně jenom žrát, rozmnožit se a zdechnout, tak mu to neberu, ale můj život teda bohudík vyplňují i jiný věci než jen biologické pudy :-D.

     To, jak se lidi bojí o zachování lidského druhu mě úplně dostává. Člověk je sice nechutně přemnoženej, ale o zachování druhu se prostě musíme snažit za každou cenu! :-D A i kdyby lidi vymřeli... No a co? My co už tady jsme jednou umřeme tak jako tak, tak proč vám tolik záleží na tom, jestli lidstvo vymře? Myslíte si, že by to snad byl pro planetu nějaký problém? Naopak: dost možná by se jí ulevilo, člověk planetu spíš ničí než aby jí prospíval...

     Zaslepenost některých (ehm... většiny) lidí je vážně nebetyčná. Množit by se chtěli, ale respektovat přírodu už ne (tím nenarážím jenom na souhlasný přikyvování většiny lidí Trumpovým povolením stavby ropovodů, který výrazně naruší okolní krajinu, ale vůbec na ten fakt, že pokud se i nadále budeme množit takto závratným tempem, planeta nás brzo neuživí, protože její zdroje pochopitelně nejsou nevyčerpatelné). Je fakt hrozně jednoduchý vypnout mozek, nedívat se doprava doleva a ochotně přijmout roli nesvéprávného poslušného idiota, kterýho se přece nic netýká a jenom se hezky drží cestičky vyšlapané stádem... Ale přesně na tuhle rezignaci na vlastní rozum a vyžívání se v konzumu jednou lidstvo dojede a úplně samo sebe zničí. A nejde jenom o předpotopní názory, že každej člověk (resp. každá žena), musí mít děti (a nejlíp 2 a více...), protože jinak je podřadný a jeho život nemá smysl, ale celkově o ignorantství a sobeckost v otázce ekologie, o jiných oblastech nemluvě... Vždyť koho to zajímá že je tahle planeta náš domov a že tu nejsme sami, my chcem pro sebe urvat co nejvíc a nějakej širší dosah na okolí a v závěru i na nás samotné nás nezajímá, že?! :-) 

     Takže... Ne, ženy nejsou na světě proto, aby z nich byly "maminky", stejně jako muži tu nejsou proto, aby z nich byli "tatínci". Jsme tu proto, aby jsme byli tím, kým chceme být. Mít děti není žádná povinnost (z globálního hlediska už vůbec ne), je to jen jedna z možností. A ať se v tomhle rozhodne kdokoliv jakkoliv, ani jedno není špatně.        

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář