Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ke svobodě pomalu, ale jistě: jak je to aktuálně s právy žen na Blízkém východě

26. 6. 2018

     I když se u nás ještě stále občas můžeme setkat se stereotypními konzervativními názory na to, co by měla dělat a jak by měla vypadat "správná žena/muž" a často se mluví o neúplné rovnoprávnosti co se týče výše platů, nemáme si u nás v porovnání s jinými zeměmi prakticky na co stěžovat. Tam, kde převládá ortodoxní islám, si ženy můžou o rovnoprávnosti nechat jenom zdát, ale vypadá to, že i tam začínají ledy povolovat a začíná se pomalu ustupovat od extremismu, což je skvělá zpráva: touto dobou první Arabky konečně dostávají svoje řidičáky a celkově se za vlády nového arabského krále Salmána bin Abd al-Azíze, který se do čela Saúdské Arábie dostal v roce 2015, mění co se týče práv žen věci k lepšímu, ačkoliv má před sebou v tomhle tato země ještě poměrně dlouhou cestu (více info v článku zde, informace jsem ověřovala z vícero zdrojů: http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/475942-zeny-v-saudske-arabii-poprve-legalne-usedly-za-volant.html). Já jim to upřímně moc přeju - bylo by fajn, kdyby se všude na světě lidi dokázali oprostit od nesmyslných náboženských dogmat a koexistovat jako rovnocenné lidské bytosti s možností vlastního rozhodování (což se nutně nemusí vylučovat s vírou). Aktuální situaci v Arábii vnímám jako dobrý začátek :-).

     V jiných zemích se taky něco děje, ale jde to viditelně víc ztuha: http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/476097-iranky-mohly-vyjimecne-sledovat-fotbalovy-zapas-na-stadionu-spolu-s-muzi.html. Svobodu a rovnoprávnost bych moc přála i Íránkám, ale budou to mít těžký... "Některé ženy si sundaly šátky a začaly zpívat a tančit. Tím jen ukazují nedostatek respektu k našim mučedníkům a zrazují revoluci. Pokud si myslí, že sem zavedou satanské zvyky, tak se hluboce mýlí," - generální prokurátor Íránu je pěknej píčus. Fandit jako ženská na fotbalovým zápase, to je teda fakt hrůza :-D. A zajímalo by mě, co myslel tou "revolucí"... Džihád, boj proti ne-salafismu? Já doufám, že tam ty satanské zvyky zavedou :-P. 666! :-)

     Chceš-li se i ty sám/sama podílet na boji za svobodu a lidská práva v islámských zemích, mrkni na tyto petice: http://www.amnesty.cz/pripad/sudan-noura, http://www.amnesty.cz/pripad/egypt-lgbt     

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář