Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kapela Ortel - náckové???

4. 12. 2016

     V souvislosti s trapárnou jménem Český slavík se zase diskutuje o kapele Ortel, která se tentokrát umístila tuším na 2. místě (což je docela alarmující, ale nikoli překvapující, viz níže).

     Na otázku, jestli jsou to náckové, bych odpověděla ANO. Minimálně co se týče jejich frontmana Tomáše Ortela, kterej dřív působil v otevřeně neonacistické kapele Conflict 88 a co je důležitý, nikdy se od tohoto smýšlení nedistancoval: naopak prohlásil, že svýho působení v této kapele nelituje a nestydí se za to. Takže ať mi nikdo nezkouší tvrdit, že to není nácek a že to je jen minulost apod. - leda hovno ;-).

     Co se týče přímo hudby Ortel (resp. textů), je to dá se říct takovej novodobej Orlík, hodně i připomíná novější tvorbu Operace Artaban. Texty o národní hrdosti (podle mě docela úsměvně formulované), proti komunistům, proti vládě, proti drogám - na první pohled se Ortel zdá jako skinheadská kapela - dále nějaký lovesongy a pak pár pochybných skladeb proti cigánům, muslimům, přistěhovalcům a multikulturalismu obecně a proti gayům... Teda aspoň z určitýho úhlu pohledu. Ty texty jsou tak pěkně zaobalené, aby působily "zdravě vlastenecky", takže to dá rozum, že má ve Slavíkovi kapela úspěch, když vyřvává to, co chce stádo českých primitivů slyšet :-).

     Jistá slečna napsala na iDnes tento článek: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache%3AawwEwHNKhU4J%3Ablog.idnes.cz%2Fblog.aspx%3Fc%3D570237+&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=us. Pominu teď, že Gipsy CZ je fakt sračka i komedii ohledně lebky jako nacistického symbolu (tzv. umrlčí lebka je skutečně jen a pouze tato a tuším jen ve formě odznaku: http://vool.cz/PKTRX) a přejdu k tomu, co dotyčná píše o Ortelu, jejich písničkách a o situaci v Česku. Co se týče songu "Gayparáda" a pochodů homosexuálů: je pravda, že upozorňovat na svou odlišnost s cílem dosažení rovnoprávnosti je v jistém smyslu kontraproduktivní. Na druhou stranu je potřeba se zamyslet nad tím, proč mají ti lidi potřebu toto křičet do světa (to dubová hlava Ortel dle svého textu nechápe). Že by proto, že netolerantních debilů co někoho odsoudí za odlišnou orientaci, je ještě stále hromada? Až se gayové a lesby budou moct se svými protějšky veřejně držet za ruce aniž by se museli bát, že na ně kvůli tomu bude někdo útočit nebo se na ně bude dívat skrz prsty, tak už nebude žádný důvod ty pochody pořádat :-). Krom toho přece nikdo nikomu nebrání uspořádat pochod heterosexuálů - shromažďovací právo má pokud vím každý :-).

     A výrok že "vzdělaní a moudří lidé ví, že každý správný muslim je vrah" mě přímo rozesmál :-D. To je názor člověka, který v žádným případě není vzdělaný, nebo minimálně ví prd o islámu. Kdo se o to totiž skutečně trochu víc zajímá a shání informace i jinde než v zaujatých médiích nebo xenofobních diskuzích, dobře ví, že islámských směrů a sekt je X, včetně progresivnějších, které např. neuznávají právo šaría a další podle nich zastaralé věci v koránu obsažené (o tom jsem btw nedávno psala článek). Takže tohle je tak maximálně názor xenofobního omezence ;-). A těmi Ortel a jejich fanoušci jsou. Když se podívám blíž na ten jejich slavnej song "Mešita", je tam fakt jedna perla za druhou. Že se v arabských zemích nestaví kostely? Vážně? A tohle je co: http://cemper.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=416409? (Btw. není to kec, sama jsem křesťanský kostel v islámské zemi viděla, konkrétně to bylo v Turecku). Zbytek je idiotsky generalizující (mluví o teroristech či wahhábistech jako o typických a vlastně jediných muslimech). Slavné heslo "Nechci multi-kulti svět" nesmyslný xenofobní smýšlení jenom podtrhuje. V poslední době je in obhajovat rasismus a xenofobii jako něco přirozeného, to je ale obrovskej omyl: přirozenou ostražitost vůči cizímu chovám i vůči bílým Čechům - ateistům, ale xenofobie/rasismus je druh nenávisti, vycházející ze stádové hysterie, zjednodušeného vidění reality (paušalizování) a komplexů méněcennosti :-). Na představě multikulturní společnosti nevidím nic špatného, samozřejmě za předpokladu, že se uskuteční jisté kompromisy (které jsou mimochodem základ bezproblémových mezilidských vztahů na jakékoli rovině).

     V čem s autorkou článku souhlasím, je ten konec: ano, pozitivní diskriminace je problém a každej kdo není slepej nebo blbej ví, že tady spousta věcí funguje špatně. Tento problém ale nenávist vůči menšinám nevyřeší, to si tupý český stádo tak nějak neuvědomuje (že "většina lidí nejsou rasisté" bych teda neřekla - vždyť furt odevšad slyším, jaký jsou cigáni černý kurvy a že bysme je měli postřílet nebo poslat do plynu...). Jádro problému je vláda, která menšinám ty výhody dává (jinak by asi těžko bylo možné, aby ve Švýcarsku většina cigánů místo krádeží nebo flákání se na dávkách normálně pracovala). Je potom otázkou, jak se k tomu staví Ortel. V songu "Problém" naráží na ghetta, rozkrádání, zazní právě i něco o vládě a neúspěšné integraci. Není podle mě ale dost dobře poznat, jestli to je mířený proti pozitivní diskriminaci, nebo proti cigánům samotným... Vzhledem k textům jiných songů (např. "Cizinec") bych ale řekla, že spíš to druhý - vlastně cokoliv cizího nebo odlišnýho od většiny je kapelou bráno jako nežádoucí... A to navzdory tomu, že je kupříkladu taková migrace naprosto přirozený jev, který probíhá konstantně už od nepaměti - některý migrační vlny jsou jen větší (což někdy může být problematické) - lidi se vždycky stěhovali za lepším, hranice států jsou jen umělé čáry které si vymyslel člověk.

     Jen pro zajímavost, v textech Ortelu se objevují i satanistické prvky (v jednom songu je dokonce zmíněn Anton Szandor LaVey), přičemž musím uznat, že třeba text songu "Zlo zlem" je dobrej a líbí se mi. Na druhou stranu se v některých písničkách zpěvák zmiňuje o bohu jako by k němu vzhlížel nebo (spíš) ho přijímal jako žádoucí součást svojí kultury, což mi přijde divný a tak trochu směšný, ale nevadí...

     Takže? Nevím, jestli jsou Ortel náckové nebo rasisti (je to dost možný, na jejich koncertech se prej občas hajluje - co je na tom pravdy nevím, ale klidně bych tomu věřila, na druhou stranu, "velká zvířata" české neonacistické scény prý Ortela neuznávají). Ale 100% jsou nacionalisti, islamofobové a xenofobové. Nakolik to má blízko k neonacismu, to ať si každej přebere sám. Já za sebe říkám, že je nemám ráda (a to někdy poslouchám oi!).         

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář